Žena, která poprvé otěhotní, se obvykle zajímá o to, jak moc se bude měnit její tělo. Ale není to jenom o tom, jak se změní váš zevnějšek, zajímat byste se měla i o to, co se děje vevnitř – konkrétně s vaší dělohou a jakými změnami během těhotenství prochází tento nesmírně důležitý orgán.

Jednoduše řečeno, vaše děloha se mnohonásobně zvětší. Je to jako byste foukala do balónku. Před tím, než otěhotníte, má vaše děloha přibližně velikost pomeranče a je uložena hluboko v pánvi. Z hmotnosti 50 až 60 g před otěhotněním dosáhne koncem těhotenství hmotnosti 900 až 1000 g. Objem její dutiny se zvýší ze 2 až 3 ml před těhotenstvím na 4500 až 5000 ml i více koncem těhotenství.

Ve 12-tém týdnu těhotenství dosahuje velikosti grapefruitu a už začíná z malé pánve vyčnívat. Pokud ovšem čekáte dvojčata či vícerčata, děloha se zvětšuje rychleji.

Ve druhém trimestru má děloha velikost papáje a už se do malé pánve nevejde, je posunutá někde mezi pupek a ňadra.

Jak se vaše děloha zvětšuje, svým růstem posunuje některé orgány uvnitř břišní dutiny, což může způsobovat mírný tlak, případně slabší bolesti a nejspíš vám také bude pupík trčet ven, což se vrátí do normálu po porodu.

Mezi 18. a 20. týdnem těhotenství váš lékař bude měřit vzdálenost od stydké kosti po vrchní část dělohy, který se nazývá fundus.

V klinické praxi se dosud udává výška děložního fundu podle vztažných bodů na těle těhotné: S (= horní okraj stydké spony), P (= pupeční jizva), X (= hrot mečovitého výběžku hrudní kosti). Tak např. 3/S znamená, že fundus je na šíři 3 prstů nad horním okrajem stydké spony, P/2 – že je na šíři 2 prstů pod pupeční jizvou, X/3 – na šíři 3 prstů pod hrotem mečovitého výběžku hrudní kosti.

V poslední době se dává přednost přesnějšímu měření výšky děložního fundu nad horním okrajem stydké spony a vyjadřuje se v centimetrech.

US AliExpress.com Product – Maternity Waistband Elastic Extender Soft Pants Belt Extension Buckle Button Lengthening Pregnant Women Pregnancy Adjustable.46 – Podpůrný těhotenský pás | DORUČENÍ ZDARMA!

Toto číslo v centimetrech obvykle koresponduje s počtem týdnů těhotenství (plus mínus dva), např. pokud je délka 32 cm, tak byste měla být ve 32. týdnu těhotenství, ovšem to platí obvykle jenom pro první těhotenství, u těch dalších je délka větší.

Ve třetím – posledním trimestru dosahuje děloha velikosti vodního melounu, ale opravdu vás to nemusí děsit, protože běhěm šestinedělí se vaše tělo více-méně vrátí do normálu (i když nabraná kila se ovšem shazují déle…)