Kočárek patří mezi největší investice, které souvisejí s narozením vašeho miminka. Tradičně se pořizuje až těsně před porodem a s jeho výběrem vám rádi poradíme.

Jak vybrat ten správný kočárek pro vás a pro vaše dítě?

Existuje nepřeberné množství typů kočárků – kombinací, nebo jednotlivých specializací. Nejpraktičtější řešení je trojkombinace – hluboký kočárek, sportovní kočárek + odejímatelný vnitřek na přenášení dítětě.

Hluboký kočárek (to znamená hluboká, dostatečně široká korba se sklápěcí stříškou) je nutný zhruba do 9 měsíců věku miminka. Poté začíná být prostor těsnější a krom toho vaše dítko v této době už sedí a rádo se aktivně zapojuje do dění kolem, proto nastává čas na sportovní kočárek.

Před výběrem kočárku byste si měli ujasnit, zda s ním budete jezdit pouze po městských chodnících, případně i v nerovném terénu. V obou případech jsou vhodná široká, dofukovací kola.

Spousta moderních kočárků je namontovaných tzv. “natvrdo”, nedá se s nimi houpat, i když tato funkce může být velice užitečná, takže při výběru správného kočárku s ním zkuste trochu zahoupat, měl by měkce pružit a nevydávat u toho skřípavé zvuky.

Madlo by mělo být nastavitelné – na vaši výšku. Stříška sklápěcí, k dispozici by měla být pevná pokrývka korby ze stejného materiálu jako kočárek a určitě oceníte tašku na rukojeť, která je velmi pevná, prostorná a má speciální zapínání, takže perfektně pasuje na madlo a je ve stejném designu, jako kočárek samotný.

Velmi praktický je úložný prostor v oblasti podvozku – nepodceňujte to, protože s kočárkem budete muset jezdit úplně všude – i na nákupy! Které budete muset někam odložit…

Ke kočárku si URČITĚ nezapomeňte pořídit povlak proti děšti a sněhu – na kočárek musí dokonale sednout a přikrýt ho tak, aby vám celý nepromokl, ale aby zároveň vaše dítko mohlo dýchat. Praktická je i síť proti hmyzu – v létě je to neocenitelný pomocník!

Rozhodně si v obchodě vyzkoušejte brzdy kočárku – a nezapomeňte, že váha kočárku se znásobí, pokud v ní budě ležet dítko a případně ještě fusak, nebo dokonce i váš nákup ve spodní části.

Brzdy jsou obvykle ve spodní části – brzdí se přímo kola, ale stejně tak lze umístit brzdu i na rukojeť, to se hodí v případě, že s kočárkem míníte běhat, nebo provozovat inline bruslení.

Kola – velmi dobře se osvědčila otáčecí přední kola (otočí se o 360°) a pevná zadní kola. To vám krásně usnadní zatáčení, nemusíte kočárek zvedat předními koly do vzduchu, prostě jenom zabočíte a kola se sama nasměrují.

Kočárek by se měl dát snadno a rychle složit a rozložit – to oceníte především tehdy, když s ním musíte cestovat – je jedno jestli je to na víkend ke tchýni, nebo na dvoutýdenní dovolenou. Složení musí být praktické a rychlé, na několik kliků. Stejně tak snadno ho musíte zase poskládat.

Sportovní verze kočárku – začíná se používat zhruba od 10 měsíců věku a liší se především tím, že dítě v ní může sedět. S tím souvisí další požadavek – polohovací záda. Kromě sedu je nutné i ležení, aby si dítko mohlo odpočinout. Při sportovní verzi je praktická otočná rukojeť – po i proti směru jízdy.

Bezpečnostní pásy – ve sportovní verzi je to naprostá nezbytnost! Dítě by vám z kočárku prostě a jednoduše vypadlo.

Design kočárku – záleží pouze na vás a vašem vkusu. Můžete si pořídit kočárek jednobarevný, černý, duhový… Retro nebo supermoderní, možností je nepřeberně. Jediné, na co musíte myslet je to, zda se dá kočárek rychle a prakticky vyčistit.

Cena? Záleží na kombinaci, materiálu a značce. Obecně se dá říct, že kočárek lze koupit cca od 4,000 do 30,000 a výše, existují samozřejmě luxusní, světoznámé a prestižní značky, které vyrábějí kočárky přímo pro celebrity.

Kočárky se dají samozřejmě koupit i online, ale praktické vyzkoušení předem bychom vám určitě vřele doporučili.

Výběr z českého trhu:

Výše uvedený kočárek lze koupit na www.kuptomami.cz, stojí 6.566 Kč.

Proč jsme ho vybrali jako ukázku?

Především splňuje praktické podmínky, které jsme v článku vyjmenovali. Navíc má i fusak, snadno se s ním manipuluje, je lehký, skladný a designově zajímavý a jeho cena je odpovídající, nijak přemrštěná.

Toto jsou jeho konkrétní parametry:

Kombinovaný kočárek 2v1 Caretero Compass. Ke kočárku je skvělým doplňkem autosedačka CARETERO Compass 2015.

Charakteristika:
– určeno pro děti od 1 měsíce do 15 kg
lehký, hliníkový rám
zateplený nánožník s vnitřní fleecovou částí
– montáž korby, sportovní verze po i proti směru jízdy
– zadní gumová nafukovací kola
skládací stříška
odpružená, nafukovací, otočná přední kola s možností aretace
– regulace sedadla do 4 poloh
– 5- bodové bezpečnostní pásy a madlo, které lze jednoduše sundat
– rukojeť v eco-kůži
nastavitelná výška rukojeti 99-107 cm
funkční brzda na zadních kolech
velký nákupní košík s popruhem, rozměr: šxdxv cca 32x50x25 cm
jednoduchý systém složení kočárku
– vnitřní vložka s ochrannou fólií na nohy, kterou lze vyndat
pláštěnka a pumpička na kola
– vylepšený, odolnější potah
– vyhovuje Evropské normě EN 1888

Rozměry:
– přední kolo cca 19,5 cm – otočné, odpružené
– zadní kolo cca 29,5 cm – s brzdou
– celkové rozměry kočárku: šxdxv cca 61x103x103 cm
– rozměry sedací části: šxh cca 31×22 cm, délka opěrky nohou: cca 25 cm, zádová opěrka: šxv cca 31×45 cm
– výška od nejhlubší části korby do horní části stříšky cca 62 cm
– vnitřní rozměry korby šxdxv cca 33x83x19 cm
– kočárek ve složeném stavu (bez koleček) šxdxv cca 48x89x17
– hmotnost cca 11 kg


 

Když už víte, co máte hledat a jaké parametry od kočárku požadovat, bude váš nákup snadnější. Samozřejmě vhodných, praktických a hezkých kočárku je na českém internetu mnohem více, tohle byla pouze jednoduchá ukázka toho, jak si poradit při výběru.

Přejeme šťastný nákup…