Dovolte nám, abychom Vás seznámili s tím, co Vás pravděpodobně čeká z pohledu pediatra, pokud se rozhodnete porodit u nás Vaše miminko. Snad tím rozptýlíme Vaše obavy, které jsou naprosto přirozené, a každý člen našeho týmu je chápe a pomůže Vám je přijmout. Proto se nebojte zeptat, nebo požádat o radu.

Bonding:

Zdravé a donošené miminko je po spontánním porodu s ještě nepřerušeným pupečníkem položeno na břicho maminky. Na jejím těle je osušeno a přikryto tak, aby bylo zabráněno tepelným ztrátám, které by pro něj mohly být nebezpečné. Po dotepání pupečníku, nebo nejméně za 1 minutu, je tento podvázán. K jeho přestřižení je standardně vyzván tatínek nebo doprovod. Miminko zůstává s maminkou na porodním sále dvě hodiny. Následně je maminka i dítě převezeno na oddělení šestinedělí.

Situace, kdy se bonding neprovádí:

Ad 1: Maminka si to nepřeje, nebo je sama ve zdravotním stavu, který to neumožňuje. Její roli může v tomto okamžiku převzít doprovod.

Ad2: Miminko má tzv. zhoršenou adaptaci, potřebuje naši pomoc.

Ad3: Ve II. době porodní se vyskytly komplikace, především „špatné ozvy“ a/ nebo odteklá zkalená plodová voda. Máme tedy obavu, že miminko nemá dostatečný přívod kyslíku.

V obou výše zmíněných případech je u porodu přítomen dětský lékař-neonatolog. Ten pomůže miminku s adaptací a zároveň rozhodne o dalším postupu.

Pokud zdravotní stav miminka vyžaduje péči neonatologa, odnese ho na dětský box na porodním sále, kde je možné mu účinně pomoci. Tatínek může miminko doprovázet hned, jak je zvládnut akutní stav dítěte. Lékař v prvních okamžicích potřebuje klid na stabilizaci zdravotního stavu Vašeho miminka. Jakmile je vše v pořádku, je dítě vráceno zpět k mamince.

Časné přiložení:

Snažíme se, aby každé dítě bylo přiloženo k prsu již na porodním sále, toto je doménou porodních asistentek. Nečekejte, že miminko ihned po kontaktu s bradavkou začne sát. Nemusí to tak být, většinou potřebuje čas. Ale i samotný kontakt „skin to skin“, tedy dotyk Vaší pokožky s jeho, je nejenom příjemný pro vás oba, ale pomáhá i nastartovat laktaci. Pokud Váš zdravotní stav nedovoluje kontakt s dítětem, může Vás zastoupit osoba blízká.

Bonding po císařském řezu:

Pokud víte, že budete rodit císařským řezem, čeká Vás jeden ze dvou typů anestezie.

Celková anestezie, kdy v průběhu zákroku spíte a miminko vidíte a je Vám prvně přiloženo k prsu až po dokončení operace po Vašem probuzení před operačním sálem. Po tuto dobu ho může chovat tatínek, nebo jiná blízká osoba.

Pokud zvolíte jako anestezii tzv. svodnou (epidurální, spinální), znamená to, že budete při vědomí, ale v místě operační rány nebudete vnímat bolest. Dítě Vám může být, pokud to Váš stav při operaci dovoluje, se souhlasem anesteziologa a porodníka přiloženo ihned po vybavení a osušení přímo na operačním sále a Vy si tak můžete užívat prvních chvil s Vaším maličkým podobně jako při spontánním porodu.

Pokud je císařský řez tzv. akutní, tedy z důvodu komplikací vzniklých v průběhu II. doby porodní, je prováděn převážně v celkové anestezii. Bonding se provádí až po stabilizaci stavu miminka a maminky.

Péče o dítě po císařském řezu:

Miminko poté, co jste Vy sama odvezena na gynekologickou Jednotku intenzivní péče (JIP), přenáší dětská sestra na novorozenecké oddělení. Zde je v péči sestřiček nejprve na vyhřívaném lůžku a poté v postýlce, nekoupe se a ani se nedokrmuje bez Vašeho vědomí. Každé tři až čtyři hodiny včetně noci je miminko nošeno k přiložení po dohodě s personálem JIP. Pokud je s ním vše v pořádku, dětský lékař za maminkou na JIP nedochází. Maminka o to může požádat. Na tomto oddělení bohužel není možná přítomnost doprovodu. Osoba blízká se může setkat s miminkem v rámci novorozeneckého oddělení, kde také dostane všechny potřebné informace o jeho zdravotním stavu.

Dokrm:

Plošně se novorozenci nedokrmují. Prvních 24-48 hodin je dítě připraveno zvládnout se zcela minimálním přísunem tekutin. Důvodem podání dokrmu u zdravého dítěte je velký váhový úbytek (nad 10% porodní váhy), dále velký neklid často spojený se zvýšenou teplotou, v neposlední řadě přání maminky. Je důležité si uvědomit, že až na výše zmíněné situace je toto „hladovění“ pro dítě přirozené a nijak netrpí. Každý dokrm je podán s Vaším souhlasem a nejlépe přímo Vámi (samozřejmě po zaškolení sestřičkou). Dokrmovat lze cizím mateřským mlékem, vaším vlastním mlékem nebo umělou výživou. Některá miminka totiž nevypijí z prsu potřebné množství a maminka následně mléko odstříká a dokrmí jím děťátko alternativním způsobem (nejčastěji po svém prstu injekční stříkačkou).

Kanavit neboli „Káčko“:

Jedná se o vitamín K podávaný novorozencům jako prevence tzv. krvácivé nemoci novorozenců, což je stav způsobený nedostatkem faktorů srážlivosti, jejichž tvorba je závislá na vitamínu K. Může pak docházet např. ke krvácení do žaludku, případně krvácení z pupku. Nejedná se tedy o očkování, dítě tím není nijak oslabeno. Obvykle se podává formou injekce do svalu. Děťátko pak již nemusí užívat žádné další léky a aplikace je jistá. Pokud pro Vás tento způsob není přijatelný, doporučujeme aplikaci formou kapek. Hrozí riziko, že dítě kapky vyzvrací, a ty ho pak neochrání a na Vás zároveň bude každý týden podávat dítěti kapky až do ukončeného třetího měsíce věku. Ale je to možný a pro miminko zcela bezpečný a nezatěžující způsob.

Pulzní oxymetr:

Přístroj, který sleduje okysličení krve Vašeho děťátka pomocí malého čidla přiloženého nejčastěji na pravé ruce, a umožňuje nám ihned rozpoznat možný problém. Používáme ho na porodním/ novorozeneckém boxu, pokud zůstává dítě samo s rodiči po porodu.

První koupání:

Na porodním sále se žádné miminko nekoupe, pouze osuší. Po jeho přinesení na oddělení šestinedělí se jen otře olejem tak, aby se zbavilo krve, mázku. První koupání proběhne až na pokoji následující den ve Vaší přítomnosti.

Podpora kojení – laktační poradkyně:

Všechny sestry (novorozenecké i porodní asistentky) na našem oddělení jsou vyškolené laktační poradkyně. V současné době máme vyčleněnu jednu sestřičku, její pracovní náplní je právě a jenom poradit a pomoci Vám při počátečních obtížích s kojením. Ráno obchází všechny maminky a snaží se odhalit problém a pomoci Vám. S každou maminkou, u které se problém vyskytne, dále systematicky pracuje. S případnými dotazy se na ni můžete obracet již v průběhu těhotenství, můžete si dohodnout i osobní schůzku, pokud třeba váháte, zda jsou pro Vás vhodné formovače bradavek. Kontakt je: petra.poddana@ftn.cz

Screening:

V průběhu pobytu na novorozeneckém oddělení podstoupí miminko několik vyšetření, která mají odhalit případné vrozené vady nebo onemocnění. Jediné vyšetření je invazivní a to odběr tzv. suché kapky krve z patičky mezi 48.-72. hodinou života dítěte. Další zcela nezatěžující vyšetření jsou vyšetření sluchu pomocí měření otoakustických emisí, vyšetření k vyloučení vrozeného zákalu čočky, orientační vyšetření kyčelních kloubů a ultrazvukové vyšetření ledvin. Po porodu budete o těchto vyšetřeních podrobně informována a budete podepisovat tzv. informovaný souhlas.