
Podrobný popis porodních sálů na porodnické klinice Thomayerovy nemocnice.
- Porodnice je perinatologickým centrem pro porody po 32. týdnu těhotenství.
- Porodní sál je členěn na čtyři samostatné porodní boxy, zaručující rodičce a doprovodu klidné soukromí.
- Součástí porodního sálu je operační sál pro císařské řezy.
- Novorozenecký box pro zajištění péče pro dítě po porodu je součástí komplexu porodních sálů. Po modernizaci je vybaven speciálními výhřevnými lůžky s možností resuscitace novorozence.
- Pokoj pro observaci je určen pro maminky s hrozícím předčasným porodem.
- Sprchy a toalety jsou pro rodičky společné.
- Porod v naší nemocnici smí vést pouze personál gynekologicko-porodnického oddělení TN (lékař nebo porodní asistentka) nebo smluvní lékař TN.
- Ženám, které si připravují porodní plán, doporučujeme, aby využily možnosti prokonzultovat jej s pracovníky porodního sálu předem. S lékařem v prenatální poradně nebo s porodní asistentkou na předporodních kurzech či při prohlídce porodního sálu. Předejdou tak případnému nedorozumění v průběhu porodu.
- Jsme smluvní porodnicí pro odběr pupečníkové krve pro vlastní potřebu i dárcovství (BPK, CORD BLOOD, NCTB).
Doprovod
- Na porodním boxu je rodička s doprovodem. Vzhledem k velikosti por. boxu doporučujeme 1 zletilou osobu. Platba za tuto osobu je vybírána po porodu na lůžkovém oddělení. Cena za přítomnou osobu u porodu je 300 Kč. (cena zahrnuje náklady na jednorázový oblek, návleky na obuv, ev. obuv. edukaci doprovodu, malé občerstvení). Doprovod se neúčastní event. císařského řezu. Není s rodičkou na operačním sále, ale umožňujeme přítomnost u ošetření novorozence.
- Doprovází-li rodičku dula, je nutné, aby byla členkou Asociace dul a musí se prokázat průkazem.
- Doprovází-li rodičku na porodní sál její soukromá porodní asistentka, jedná se o doprovázející osobu, která není oprávněna zasahovat do rozhodnutí lékaře nebo porodní asistentky o způsobu vedení porodu, ani samostatně porod vést, ale poskytuje ženě psychickou podporu. Způsob vedení porodu je konzultován pouze s rodičkou. Při přijetí na porodní sál je doprovázející osoba v tomto směru edukována personálem.
- K relaxaci může rodička využívat míče, sprchu, muzikoterapii (k dispozici jsou CD přehrávače).
- Edukace doprovázející osoby k porodu – ke stažení ZDE (.pdf)
Epidurální anestezie
- Anesteziologicko resuscitační oddělení TN zajišťuje zdarma aplikaci epidurální anestezie.
- Zásady pro poskytování této služby:
– anesteziologický dotazník, ke stažení ZDE (.pdf)
– edukační list – Epidurální analgezie během porodu,
ke stažení ZDE (.pdf)
– edukační list – Porod z pohledu anesteziologa,
ke stažení ZDE (.pdf)
– podepsané souhlasy rodičky
– rozhodnutí lékaře porodního sálu a anesteziologa dle dané
situace a zdravotního stavu ženy