Určitě už víte, co je to Zika virus a co způsobuje. Bohužel, nejvíce nebezpečný je těhotným ženám a těm, které těhotenství zatím jenom plánují. O viru Zika se šíří množství mylných informací a sami lékaři přiznávají, že spojitost viru Zika a mikrocefalie u kojenců je spekulativní.
Není snad dne, kdy by médii neproběhla nějaká zpráva o viru Zika, který je velice pravděpodobně příčinou toho, že se ženám rodí kojenci s nedostatečně vyvinutým mozkem – říká se tomu mikrocefalie. Velice důležité je v této větě slůvko “pravděpodobně.” Ačkoli vědci přímou spojitost této neurologické poruchy s virem stoprocentně neprokázali, například v Brazílii již zemřelo nejméně pět dětí, které měly virus Zika v krvi a jejichž mozek nebyl vyvinut.
Jak virus Zika funguje?
Přenášejí ho nakažení komáři egyptští, kteří se naštěstí v Čechách nevyskytují. Ale podle názorů odborníků je možné, že naši komáři se můžou stát přenašeči, pokud budou sát krev nakaženého člověka (kteří jsou k dnešnímu dni v ČR jenom 2, ale vzhledem k blížící se olympiádě jich asi přibyde).
Jaké jsou projevy nakažení virem Zika? Kromě vysokých teplot se projevuje také vyrážkou a bolestí hlavy i kloubů. Inkubační doba u viru zika činí 3–12 dní, přičemž 60–80 % postižených nevykazuje žádné symptomy.
U člověka zůstává zika virus v těle cca 1 měsíc, pak přestává být přenašečem. Ovšem lékaři připouštějí, že v spermatu se virus může držet i půl roku. A v tom právě spočívá nebezpečí pro těhotnou ženu, protože její partner např. žádné příznaky viru ani moc pociťovat nemusí, obvykle se projeví jako obyčejná chřipka, ale jeho sperma může vývoj plodu ohrozit.
Jak se nakažení vyhnout?
Jednoduše necestovat do krajin, kde se virus prokazatelně vyskytuje – a to platí jak pro ženu, tak pro jejího partnera. Zatím není znám žádný lék a proto je lepší se riziku obloukem vyhnout. Pakliže do krajin, kde se Zika vyskytuje, cestovat prostě musíte, dle doporučení lékařů odložte těhotenství o nejméně 8 měsíců – tato doba by měla zajistit, že se vám narodí zdravé dítě.