Na výpočet termínu porodu se používá několik způsobů a původní datum porodu se může v průběhu vašeho těhotenství dokonce několikrát změnit.

1. Podle data poslední menstruace:

Je to trochu zjednodušený výpočet, protože počátek poslední menstruace je jediným spolehlivým datem, od kterého je možné začít těhotenství počítat. Tento výpočet nestanovuje den, kdy došlo k oplodnění (předpokládá se, že k němu došlo 14 dní po začátku menstruace), ale určení předpokládaného termínu porodu. Těhotenství počítané od prvního dne poslední menstruace trvá zhruba 40 týdnů, předpokládaným termínem porodu je poslední den 40. týdne těhotenství. Předpokládaný termín porodu lze snadno spočítat tak, že se k datu prvního dne poslední menstruace připočte 7 dní a jeden rok a odečtou se 3 měsíce.

Během těhotenství se tento datum ještě může měnit, jelikož se v průběhu pravidelných prohlídek dělají měření velikosti plodu při ultrazvukovém vyšetření. K tomuto účelu je možné použít pouze měření prováděná v obdobíod 8. do 18. týdne těhotenství, nejpřesnější výsledky přitom dávají měření v 11. až 15. týdnu těhotenství.

Pouze malé procento dětí (asi 5 %) se narodí přesně v den stanoveného termínu porodu. Lékaři proto označují jako narozené „v termínu“ všechny děti, které přišly na svět od 38. do 42. týdne těhotenství. 

 

2. Podle data oplodňující soulože:

Druhou možností, jak určit termín porodu, je vycházet z početí. Pokud znáte datum, kdy pravděpodobně došlo k oplodnění, pak k tomuto datu můžete přičíst 267 dní, a dostanete tak přibližný termín porodu.

 

3. Podle ovulace:

U ženy s pravidelným cyklem (28 dní) nastává ovulace mezi 14 – 15 dnem (od začátku menstruačního cyklu). Přitom platí, že plodné dny ženy – kdy může s největší pravděpodobností otěhotnět – jsou 3 dny před ovulací a jeden den po ovulaci. Z tohoto rozpětí je pak možné také určit, kdy přibližně došlo k početí a tím pak následně i termín porodu.