Autosedačka patří k základní výbavě, kterou pro své miminko pořizujete. Bez ní prakticky ani nemůžete odjet z porodnice (pokud ovšem nejdete po vlastních a dítě nevezete v kočárku.) Ale jak a podle čeho vybrat tu nejlépe vhodnou autosedačku?

Základním kritériem je váha, výška a potažmo také věk dítětě. Sedačku budete muset v průběhu let měnit, v závislosti na tom, jak rychle vaše dítko poroste. Používání autosedačky je ze zákona POVINNÉ, dítě nemusí mít vlastní sedačku až v době, kdy jeho výška přesáhne 150 cm a váha 36 kg (na věku nezáleží, pouze na velikosti dítětě).

Základní dělení autosedaček:

  • 0-13 kg – vhodná pro děti do cca 1,5 roku. Jelikož slouží i pro čerstvě narozená miminka, kromě bezpečnostních popruhů musí mít k dispozici i držák hlavičky. Je určena pro kojence, kteří se musí přepravovat ve skořepinové sedačce, která umožňuje transport v pololeže a v poloze proti směru jízdy. V případě kolize je dítě celým tělem v sedací skořepině přitlačeno a podepřeno.
  • 9-18 kg (cca od 1 roku do 4 let). Autosedačka se instaluje pouze proti směru jízdy a to až do 18 kg váhy dítěte.
  • 15-25 kg (3 – 7 let). Většinou nabízí možnost polohování a výškově nastavitelnou opěrku hlavy.
  • 22-36 kg

Co je to i-Size?

I-Size je nová evropská norma pro autosedačky, označená ECE R129. Tato norma vstoupila v účinnost 9. července 2013. Stávající normy ECE R44 nadále zůstávají v platnosti a je možné dle nich autosedačky dále vyrábět a prodávat, jsou stále velmi bezpečné. Cílem ale je, aby nové autosedačky byly vyráběny dle i-Size normy – nově vyráběné automobily mají mít sedadla připravena pro umístění i-Size autosedaček.

Sedačky i-size 61-105 cm

Autosedačky s bezpečnostními prvky nové generace podle normy i-Size, vydrží až dětem do cca 4-5 let (výškový limit je 105 cm) – jedná se o novou bezpečnostní normu i-Size, která zajišťuje převoz dětí v protisměru kvůli poznatkům v praxi. Velmi snadno se instaluje a má výbornou polohu pro dítě v sedu i při spánku za jízdy.

Sedačky i-size do 76 cm

Autosedačky s bezpečnostními prvky nové generace podle normy i-Size, vydrží dětem od narození do cca 15 měsíců (výškový limit je 83 cm) – jedná se o novou bezpečnostní normu i-Size, která zajišťuje převoz dětí v protisměru kvůli poznatkům v praxi.

Co musí v současnosti splňovat i-Size autosedačka

  • je vybavena systémem Isofix
  • má vnitřní bezpečnostní vícebodové pásy
  • je určena pro děti od narození do 105 cm (tedy přibližně do 4 let), velikost autosedačky se uvádí dle délky dítěte, ne dle hmotnosti
  • do 15 měsíců se má dítě poutat proti směru jízdy
  • splňuje předepsané crash testy a to i při bočním nárazu
  • včetně dítěte váží maximálně 33 kg

 

Nová nebo použitá? Tady musíte myslet především na bezpečnost dítětě a spíše si vybrat úplně novou sedačku z ověřeného obchodu, která vlastní všechny certifikáty.

U autosedaček z druhé ruky nemáte záruku, zda není poškozená (to nemusí být na první pohled vidět) a tím docela riskujete.

Umístění sedačky:

Sedačka pro novorozeňata a kojence, kteří ještě neumějí dobře držet hlavičku, MUSÍ BÝT UMÍSTĚNA PROTI SMĚRU JÍZDY. Není dobré umísťovat tuto autosedačku na přední sedadlo, i když by to teoreticky šlo, ale je nutné myslet na airbagy, které jsou obvykle vepředu nainstalovány a které by v případě srážky mohli nadělat více škody, než osohu.

Sedačka musí pasovat jak dítěti, tak autu, proto je nutné ji při samotném výběru důkladně vyzkoušet.


shoppingAutosedačka BESAFE iZi Go Modular i-Size 2016 07 Sunset Mélange

Od prodejce Dětské-kočárky.cz

Autosedačka kategorie 0+ (0-13 kg). iZi go Modular je první sedačkou Besafe od 0 – 12 měsíců, která splňuje nové nařízení i-Size UN r 129. Velmi jednoduše se instaluje ve vozidle pomocí 3-bodového pásu vozu, nebo na iZi Modular bázi. Tato sedačka je perfektně přizpůsobená pro novorozence, vhodná pro děti od jejich výšky 40-75 cm


shopping-1KIDDY Autosed.Evoluna i-size Walnut

Od prodejce Kasparek-Baby.cz

Autosedačka skupiny 0+ od narození–cca 15 měsíců, jako jediná disponující polohou na ležení i během jízdy a absolutní vítěz celoevropských testů bezpečnosti 2016. Schválena podle nejnovější normy ECE R 129 („i-Size“), dodávána včetně báze isofix.

 

 


shopping-2Autosedačka Beline SP Panda 2015 9-36 kg

Od prodejce Pilulka.cz

Autosedačka Nania Beline SP 2016, Panda 9-36 kg – Pohodlná autosedačka 3v1 s milým zvířecím motivem je vybavena bočním ochranným systém SIDE PROTECT a výškově nastavitelnou hlavovou opěrkou. Roste s vaším dítětem od 8 měsíců do 12 let.


shopping-3CONCORD Autosedačka Transformer PRO (9-36kg) 2016 – Graphite grey

Od prodejce Feedo.cz

Třída: 1/2/3, hmotnost: 9 až 36 kg, věk: Od 9 měsíců do 12 let Vhodná už pro nejmenší děti Transformer Pro odpovídá ve všem bezpečnostních prvcích a prvcích komfortu autosedačce Transformer X-bag. S pultíkem se dá autosedačka používat už od 9 měsíců, bez pultíku potom od 3 do 12 let. Postačuje proto jedna autosedačka po celou dobu, kdy je povinnost vozit dítě v autosedačce – až do 12 let. Pultík se dá snadno upevnit pomocí tříbodového pásu a působí jako airbag jako extra ochrana v případě nárazu.