V prvních týdnech života tráví miminko většinu času spaním, proto je potřeba věnovat výběru správné postýlky náležitou pozornost. V první řadě by vaše postýlka měla být pevná, nejlépe dřevěná, se správně rozmístěnými bočnicemi, ve kterých se miminko nemůže zaklínit (to znamená 6-8 cm).

Nejčastější rozměr postýlky bývá 120×60 cm, na tuhle velikost dobře seženete jak matraci, tak dětské prádlo a povlečení. Použitý materiál bývá smrkové, bukové, břízové či borovicové dřevo.

Rošt by se měl dát do dvou poloh – vysoko (pro první týdny života), kdy se miminko ještě moc nehýbe a druhá poloha – nízko, kdy se dítě už zvedá na nožičkách a drží se bočnic postýlky.

Postýlka může mít buď stahovací celou jednu boční stranu nebo vyndavací 3–4 boční příčky. Oboje slouží k tomu, aby děťátko v pozdějším věku mohlo samo vylézat z postýlky.

Jaká má být matrace?

Pakliže plánujete užití monitoru dechu, určitě nedoporučujeme pružinovou matraci, přes kterou to fungovat nebude. Kupte si molitanovou matraci, nebo matraci z kokosového vlákna. Potah by určitě měl být snímatelný a pratelný.

Kromě matrace si ještě můžete pořídit nepromokavou podložku, která je velmi praktická. Na tu pak natáhnete dětské prostěradlo a kolem celé postýlky molitanový chránič, který se přivazuje šňůrkama na bočnice postýlky a slouží k ochraně děťátka před úderem o postýlku.

V prvním roce života se nedoporučuje používání polštářě, který může být i celkem nebezpečný kvůli udušení. Stačí vám lehká přikrývka, ale z té se často děti odkopou, takže lepší možná bude spací pytel.

Na postýlku se vám určitě bude hodit závěsný kapsář, do kterého si můžete uložit potřebné věci – jako knížku s pohádkami, dudlík, náhradní pyžamko a další praktické věci.

Baldachýn (nebesa) nad postýlku?

Spíše NE, než ano. Ono to sice vypadá krásně a pohádkově, ale nemá to valný smysl. Občas se může dokonce stát, že vám to přímo bude překážet a také na to sedá prach, takže nebesa stejně musíte často stáhnout a vyprat.

Co radí nezávislý časopis dTest, který připravil bezpečnostní pravidla pro pořizování postýlek?

Vlastnosti

  • Volte postýlku se dnem z příček, mřížek nebo s perforací. Takové dno zajistí dostatečnou ventilaci.
  • Zvolte postýlku s tyčkami. Prostor mezi tyčkami zabezpečuje dostatečnou cirkulaci vzduchu. Ideální je postýlka, která má tyčky na všech čtyřech stranách. Postýlka s plnými čely může také poskytnout dostatečnou ventilaci za předpokladu, že dvě tyčkové bočnice nejsou umístěny proti/u zdi nebo nábytku.
  • Konstrukce postýlky musí být pevná a stabilní.
  • Dřevo nesmí být poškozeno a nesmí vykazovat stopy napadení hnilobou nebo hmyzem.
  • Kovové materiály musí být odolné proti korozi.
  • Barva musí být odolná proti poškrábání, nesmí být toxická.
  • Ostré rohy, hrany a hroty musí být zaoblené nebo zakryté.
  • Postýlka nesmí mít otvory, mezery, kraje nebo výčnělky, kterých by se mohlo dítě chytit nebo na ně vylézt.
  • Na šroubech nesmí být umístěny plastové krytky, které by dítě mohlo sejmout. Malé části se nesmí uvolnit pomocí prstů a zubů dítěte. V opačném případě existuje riziko, že je dítě může spolknout nebo vdechnout.
  • Na vnitřním povrchu bočnic a čel nesmí být přilepené žádné cedulky nebo obtisky.
  • Má-li postýlka stahovací bočnice, musí být zajištěny tak, aby je dítě nemohlo samo stáhnout. Způsoby zajišťovacích mechanismů se musí lišit; pokud se mechanismy spouštějí stejným způsobem, pak od sebe musí být umístěny minimálně 850 mm.
  • Postýlky musí mít buď čtyři pevné nohy, nebo dvě pevné nohy a dvě nohy s kolečky. Pokud má postýlka čtyři nohy s kolečky, musí být dvě kolečka zajistitelná proti pohybu.

A teď malý výběr z českého trhu: