Pořizovat výbavičku pro miminko je potěšení, které zažije každá novopečená těhulka. Dnes vám poradíme, co nakoupit a v jakém množství.

Kolik kousků a čeho byste si měla pořídit?

    1. Pakliže znáte pohlaví dítětě, máte vyřešen problém s barvou. Ještě stále platí nepsané pravidlo, že modrá barva je pro kluky a pastelové odstíny růžové a fialové jsou pro holky. Jestli vám tohle rozdělení, vadí, nebo je vám to jedno, nebo netušíte, co se vám narodí, vyberte si neutrální barvičky: bílou, šedou, béžovou, zelenou, žlutou, oranžovou.

    1. Jakou velikost? V tomto případě je dobré se řídit ultrazvukem a tím, co vám řekl váš gynekolog – velikost miminka by se předem měla dát odhadnout. Takže někdy můžete klidně vynechat tu nejmenší velikost 50 a pořídit si rovnu 56. Pokud velikost dopředu neznáte, z té nejmenší si pořiďte opravdu jenom pár kousků.
    2. Co máte vlastně koupit? Velmi zásadním objevem ve vývoji lidstva je – BODY. Tím nemyslíme tělo, ale kousek oblečení, který se takto nazývá a je nesmírně praktický. Je to to nejdůležitější, co pro své mimi můžete koupit. Může být s dlouhým nebo krátkým rukávem, nebo úplně bez rukávu a dá se využít jako spodní, i jako svrchní vrstva oblečení – záleží na počasí a ročním období. Může být nahoře s obálkovým překrývaným výstřihem, nebo s malým zapínáním na ramínku a také má zapínání mezi nožkama. Je velice praktické, jelikož dobře drží na místě, nevytahuje se a vydrží skoro všechno. Drží na místě i plenku, dobře sedí na tělíčku a vašemu dítku nijak nepřekáží.
    3. Dupačky. To je klasika, která je stále velmi praktická a oblíbená.
    4. Dle počasí – bodyčka s krátkým rukávem na léto, pletené svetříky a zateplené kalhoty v zimě.
    5. Fusak – bez toho se v zimě neobejdete!
    6. Látkové pleny. Ano, i když budete používat pouze jednorázové, bez látkových klasických plen se prostě neobejdete. Pořiďte si cca 30-40 ks. Jak je můžete využít? Hlavně jako podložku – v kočárku, v postýlce, při přebalování, při utírání miminka atd.
    7. Tetra osušky. To jsou osušky, často ve veselých vzorech, které se tváří jako barevná látková plena, ovšem jsou větší a hrubší.
    8. Přebalovací pult. Jestli si myslíte, že vám bude stačit přebalovat mimi na vaší posteli na podložce, tak na to rychle zapomeňte. Za prvé: přebalovat budete VELMI často (a to i hodně páchnoucí a řídké případy). Za druhé: vaše záda vám poděkují, pokud se nebudete muset neustále nepřirozeně shýbat. Za třetí: na přebalovacím pultu máte všechno potřebné pěkně při ruce.
    9. Plastová vanička. Dokud je miminko malé, je nutno ho koupat ve speciální vaničce, případně i s držátkem pro nejmenší miminka, které zabraňují jeho sklouznutí do vody.
    10. Kočárek – naprosto nezbytný, jeho výběr popisujeme v jiném článku.
  1. Postýlka s matrací. Miminka zpočátku spinkají 15-18 hod. denně, proto její výběr nelze podceňovat. Nejčastěji se pořizuje ve velikosti 120×60 cm, ze začátku nejsou nutné peřinky (lépe řečeno pro nejmenší miminka rozhodně nedoporučujeme polštář, pouze lehkou přikrývku). Nebesa nad postýlkou jsou sice na pohled krásná, ale naprosto zbytečná a nepraktická. Pouze na ně sedá prach.
  2. Kolem postýlky se zevnitř zavazuje speciální matrace – chránič, který zabraňuje tomu, aby se miminko uděřilo o bočnice.
  3. Kromě matrace se do postýlky ještě pořizuje nepromokavá podložka a napínací prostěradlo (z každého vícero ks).
  4. Dětská kosmetika: do koupele, na pokožku, na vlásky, krémy na zadeček atd. Výběr je velice široký, záleží jenom na vás.
  5. Dětské potřeby: dudlíky, speciální hračky pro miminka, lahvičky atd. Pokud pouze kojíte, lahvičku do půl roku potřebovat vůbec nebudete, nemusíte miminku ani dávat čaj, mateřské mléko zasytí i utiší žízeň.
  6. Autosedačka. Jejímu výběru je potřeba opět věnovat zvýšenou pozornost, je to věc, bez které vás ani nepustí z porodnice, aby vás manžel odvezl domů.
  7. Velká zásoba plen: zpočátku stačí nejmenší velikost, ale dostatečné množství.
  8. Bryndáky, plastové misky a příbory.
  9. Zavinovačky. To jsou moderní kousky výbavičky, jsou ve tvaru čtverce a dají se kolem miminka zabalit a zapnout na suchý zip. Jsou velmi praktické a vlastně nepostradatelné, miminko musíte neustále přenášet, nebo konejšit.

Na závěr:

První oblečení pro miminko se řídí ročním obdobím, ve kterém budete rodit. Pořiďte si několik kousků: body (cca 10 ks), dupačky a overálky (cca 8 ks), kabátky (2-3 ks), svetříky, zimní kombinéza a fusak v zimním období, několik přikrývek a čepiček. Nezapomeňte na látkové pleny a zavinovačky.

Velikosti:

  • Novorozenec: 50-52
  • 1 měsíc: 56
  • 1-3 měsíce: 62
  • 3-6 měsíců: 68
  • 6-9 měsíců: 74
  • 9-12 měsíců: 80

Vidíte, jak rychle se velikosti v průběhu prvního roku života mění, takže není nutné pořizovat velkou zásobu. Spíše se řiďte praktičností materiálu, protože se musíte smířit s faktem, že oblečení pro miminko se musí velice často prát.

Na internetu existuje široká nabídka všeho potřebného pro vaše miminko, stačí vědět, kde máte hledat.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=fd36e741&a_bid=3564cd7e&desturl=https%3A%2F%2Fwww.rajhracky.cz%2Fdetske-kocarky-c7968