Moderní doba sebou přinesla i radikální změny v českých porodnicích. Ty tam jsou doby, kdy vás přivázali ke koze a nesměla jste ani pípnout. Dnešní rodičky si vytvářejí svůj “porodní plán”, před porodem máte možnost přípravy ve vybrané porodnici a u porodu smí být i tatínek. Jednou z dalších možností je i porod do vody.

Hned na začátku je nutno upozornit, že průběh porodů do vody v zahraničí a u nás se dost liší. V zahraničí vás tak může rodit i porodní asistentka, u nás nikoliv. Porody do vody probíhají v porodnicích a pod dozorem lékařů.

Která rodička si může porod do vody vybrat?

Především ta, jejíž těhotenství probíhá naprosto bez problémů, je fyziologické, žena ani dítě nemají absolutně žádné komplikace a hlavně žádné infekce, či vrozené choroby. Těhotenství musí dosáhnout délky min. 37 týdnů. Porod nesmí být koncem pánevním a nesmí být vícečetný (dvojčata atd.). Podmínkou je také klystýr, bez toho vás do vany nepustí. Porod do vany nelze aplikovat, pokud žena již dostala analgetika, či epidurál.

Na porod do vody nepotřebujete žádnou speciální přípravu, ale praxe je taková, že hodně velké procento žen, které se původně pro tento typ porodu nadchly, nakonec do té vany ani nevlezou.

Jak probíhá porod do vody?

Tyto porody nabízejí jenom některá specializovaná pracoviště. Vana je naplněna vodou o teplotě těla a vy v ní můžete strávit takřka neomezenou dobu – teplá voda pomáhá uvolnění při porodních bolestech.

Dirupci vaku blan lze provést i pod vodou, stejně tak jako všechna běžná porodnická vyšetření rodičky. Také při vedení druhé doby porodní jsou respektovány obvyklé porodnické zásady. Rodička zaujme pro ni nejvýhodnější polohu, tak, aby byl porodníkovi umožněn přístup k rodidlům. Česká gynekologicko porodnická společnost doporučuje, aby byl plod ihned po porodu vyzvednut z vody a aby třetí doba porodní proběhla již mimo lázeň.

Kde v ČR lze rodit do vody?

Jsou to zejména tyto porodnice: Kutná Hora, Znojmo, Vsetín, Krnov, Brno, Šternberk, Třebíč, Český Krumlov.

V Čechách obecně panuje striktně medicínský postoj k porodu a tyto moderní způsoby lékaři aplikují jenom velice neradi. Nelze hodnotit, zda je to dobře, nebo špatně, dokonce i v některých porodnicích, kde původně porody do vody nabízeli, pro velký nezájem rodiček tuto možnost zrušili.