Všechno, co vás čeká a nemine – nutná vyšetření a prohlídky, co od toho očekávat a kdy co absolvovat. Kompletní poradce.

  • Vstupní vyšetření na gynekologii – pakliže vám váš lékař potvrdil, že jste těhotná, gratulujeme! První těhotenské vyšetření je důkladné – lékař potřebuje vaši kompletní anamnézu, vaše nemoci, jaké léky berete, dědičná onemocnění. Provede vám kultivaci čípku a pochvy a také cytologii čípku. Jako další následují krevní testy, což znamená zjišťování krevní skuiny, protilátek proti červeným krvinkám, infekce typu syfilis, HIV, žloutenky typu B a krevní obraz, v případě potřeby i biochemické vyšetření krve a moči.

  • Po vstupním vyšetření budete zařazena do některé z těchto skupin: těhotenství s malým, středním nebo vysokým rizikem. Ženy bez rizikového těhotenství docházejí cca do 7-8 měsíce těhotenství pouze ke svému gynekologovi, poté do vybrané porodnice do těhotenské poradny.
  • Těhotenství se středním rizikem – sem patří např. ženy s vícečetným těhotenstvím, nebo po několika císařských řezech – vyšetření obvykle absolvují jak u svého gynekologa, tak na specializovaných pracovištích, kam je doporučí přímo jejich lékař.
  • Vysoce rizikové těhotenství – týká se např. starších matek, nebo žen s cukrovkou či nadměrnou obezitou nebo s nějakou dědičnou závažnou nemocí. Tyto těhotné jsou obvykle hned na začátku těhotenství doporučeny k prohlídkám přímo v porodnicích se specializovanými pracovišti.